Prominent & Leading Manufacturer from Gurugram, we offer 1mm specimen zip lock bags, bio hazard specimen bag, kangaroo zipper bags, specimen tamper proof bags, specimen zip lock bag and extra pocket specimen bags.






₹ 1 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Material | LDPE |
| Closure Type | Zipper |
| Size | 15x8 inch |
| Usage/Application | Promotional |
| Thickness | 1 mm |
| Pattern | Printed |
| Brand | Sri Shyam Industries |
| Surface Finish | Glossy |
| Country of Origin | Made in India |
| Is It Waterproof | Yes |



₹ 1 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 100ml |
| Size | 6x8 inch |
| Color | any |
| Design Type | Customized |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | LDPE |
| Usage/Application | specimen biohazard bags |
| Packaging Type | 100 pec |








₹ 1 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Base Material | LDPE |
| Application | Health & Pharmaceutical |
| Type of Pouch | Flat Pouch |
| Minimum Order Quantity | 10,000 pec |
| Capacity | 100 ml |
| Size | 5x7 |
| Usage/Application | Packaging |
| Closure Type | Zipper |
| Design | Customized |
| Pouch Size | 6*4 inches (Multiple Sizes Available) |
Available in:
Applications:



₹ 1 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Printed |
| Closure Type | Resealable |
| Material | HDPE |
| Property | Biodegradable |
| Printing | Flexographic |
| Surface Finish | Glossy |
| Usage/Application | Shopping |
| Brand | Sri Shyam Industries |
| Country of Origin | India |


₹ 1 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Surface Finish | Glossy |
| Pattern | Printed |
| Capacity | 2 kg |
| Usage/Application | Shopping |
| Closure Type | Resealable |
| Material | LDPE |
| Lock Type | Zip Lock Bag |
| Virgin Quality | 100% Virgin |
| Property | Recyclable |
| Printing | Flexographic |
Available in:
Applications:




₹ 1 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Size | 12x6 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Sri Shyam Industries |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Promotional |
| Is It Waterproof | Yes |
| Material | LDPE |



₹ 1 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Size | 23x20inch |
| Capacity | 5kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | LDPE |
| Usage/Application | Packaging |
| Brand | Sri Shyam Industries |




₹ 1 / PieceGet Latest Price
| Size | 23x20inch |
| Capacity | 5kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Printer |
| Material | PP |
| Packaging Type | Packet |
| Usage/Application | Packaging |


₹ 1 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Size | 23x20inch |
| Capacity | 5kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | LDPE |
| Usage/Application | Packaging |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Sri Shyam Industries |

₹ 1 / PieceGet Latest Price
| Material | Oxo-Biodegradable |
| Holding Capacity | 0.5 Kg |
| Dimension | 4 x 6 inch |
| Pattern | Printed |
| Country of Origin | Made in India |




₹ 1 / PieceGet Latest Price
| Size | 5x8 |
| Color | Multi |
| Design Type | Customized |
| Usage/Application | Commercial |
| Country of Origin | Made in India |

₹ 1 / PieceGet Latest Price
| Size | 5x7 Inches |
| Color | customise |
| Design Type | Customized |
| Capacity | customise |
| Usage/Application | Commercial |


₹ 1 / PieceGet Latest Price
| Size | 23x20inch |
| Capacity | 5kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | LDPE |
| Usage/Application | Packaging |
| Packaging Type | Packet |
Available in:
Applications:

₹ 1 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 5kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | LDPE |
| Usage/Application | Packaging |
| Packaging Type | Packet |
| Pattern | Printed |







₹ 1 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 3000 Piece |
| Size | 2 x 2 Inch |
| Base Material | Aluminium(Foil) |
| Usage/ Application | Food Packaging |
| Additional cost Items | Dye Cylinder Cost |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 1 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Size | 12x6 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Sri Shyam Industries |
| Usage/Application | Shopping |
| Material | LDPE |
| Pattern | Printed |
| Is It Waterproof | Yes |
Team SRI SHYAM (Director)
Sri Shyam Industries
PLOT NO -5, STREET NO-18,SEC-3,MET, CITY, JHAJJAR,HARYANA, Gurugram - 122004, Haryana, India














